Viola nagyi tanácsai
Praktikák
Ecet:
Apróbb konyhai és ház körüli sérüléseinkre csöppentsünk ecetet, majd gézzel törtöljük körbe a horzsolást. Ezt követően sebhintőporozzuk vagy ragasszuk le, ha szükséges.
Az ecet "fertőtleníti" a sebet, seb környékét hatékonyan és olcsón.
Ablaktisztításhoz én hígítás nélkül permetezem az üvegre egy korábbi abalaktisztítós flakonba téve a 10 %-os ecetet. (Van, aki hígítja fele-fele arányban, vagy még kevesebb ecetet tesz bele.)Először puha ruhával (rossz, de tiszta póló vagy atléta darab), majd papírtörtővel áttörölöm. Ha nagyon piszkos az ablak keret és az üveg, akkor először mosogatószeres vizes ruhával lemosom, majd jöhet az ecetes tisztítás.
Nagy melegben vagy zsírosabb étel fogyasztása után "krisztusvizet" ajánlok.Egy pohár csapi vízbe tegyünk egy csurgatásnyi ecetet, megkóstolva kicsit ecetes (mintha uborkasalátára készítenén), majd keverjünk bele egy kávéskanálnyi szódabikarbónát. Azonnal igyuk, lehetőleg mosdó vagy mosogató fölött, mert pezseg és kifut, ahogy belekeverjük a szódabikarbónát. Gyermekeknek is egyhébb változatban készíthetünk, egy kis pezsgőzés lesz nekik.
Nálunk kívülre, belülre használunk ecetet, pl. borogatás is készülhet langyos vizes - ecetes ruhával fáslizzuk be a fájó kezet vagy lábat. Hagyjuk egy ideig rajta, addig pihentessük.
Szódabikarbóna: 2012. 08. 07. 21:19:32
Zöldborsó, zöldbab szép színű marad és megelőzhető a felfúvódás, ha csipetnyi szódabikarbónát teszünk a főző vízbe.
Süteménybe, ha szükséges sütőport tenni és még szódabikarbónát is szoktam tenni egy jó késhegynyit = nagyon laposan téve fél kávéskanállal, hogy jobban feljöjjön.
Ízletesre sikerült ebéd után mosolyogva vegyük a dicséretet. Ehhez is segítség a szódabikarbóna, ha fogkrémünkre szórunk belőle és így mosunk fogat, hiszen fehérít. Elég kb. 2 hetente ismételni (természetesen a dohányzás, sok kávé fogyasztás nagyban befolyásolja az eredményt).
Tartósítsunk télire csalamádét, lecsót /főleg, ha terem kertünkben paprika, uborka/
A képgalériába töltöttem fel ma felvételeimet a csalamádé készítésről. A hírlevélre feliratkozók megkapták már a receptjét is.
Tettem el lecsót készre főzve olajon dinsztelt vöröshagymával, csalamádét, savanyú uborkát - karfiolt - sárgarépát, és édesanyámmal főztünk paradicsomlét, sokféle dzsemet, befőttet.
Hangya szorgalommal gyűjtögessük össze a tartósított, saját készítésű élelmiszereket. Csuda jó téli sötét este munka után bemenni otthon a spejzba és "találni" valami finomat, amit igazán gyorsan lehet tálalni. Ilyen a lecsó, írom, hogy készítem, a recepek között megtalálod.
Párolt rizs készítése: 2012. 09. 02. 15:17:05
Jó minőségűt válassz, mert így megkönnyíted munkádat. Kiválogatás során alig találsz hibásat, nem rizs szemet vagy barnát.
Mossad át és csurgasd le óvatosan a vizet válogatás után. Hideg vagy langyos vízzel és ezt ismételd még kétszer. Ekkor már a víz szinte teljesen átlátszó, víz színű és nem fehéres.
Kapcsold a tűzhelyet fel 6-os fokozatból az 5-ösre és teflon vagy egyéb jó minőségű lábasba tegyél oda 4 evőkanál étolajat. (Az energiatakarékosságot figyelembe véve akkora legyen a lábas, amekkora a villanytűzhelyed "lapja", mert ilyenkor használod a leghatásosabban a villany áramot.) Tedd bele a megmosott, víztől lecsöüögtetett rizst az olajba. Kevergetés mellett süssed kb. 1 percig, míg sisteregni kezd. Majd öntsed fel dupla mennyiségű vízzel, mint a rizs volt.
Ez esetben 2 db 150 gr-os kefíres pohárnyi volt a rizs /ez 36 dkg és 6 adag körítésnek megfelelő mennyiség/, akkor ezt 4 db 150 gr-os kefíres pohár vízzel öntsük fel. Tehát 1 rész rizshez 2 rész vizet teszünk és egy teáskanál sót ehhez a mennyiséghez. Amint felforr, lekapcsolod 0-ás fokozatra, lefeded fedővel. Így párold kb. 10 percig majd a 2-es fokozatra teszed. Ekkor megnézheted és meg is keverheted. Különben szükségtelen emelgetni a fedőt, ekkor kiáramlik a gőz és lassul a puhulás és több energia szükséges a pároláshoz. Ekkor, ha megkóstolód és jónak véled, akkor a hideg lapra húzod és lefedve tartod tálalásig. Ha vizenyősnek érzed, fedő nélkül hagyod. Ha még nem puha, hagyjad a meleg platnin.
Kezdőknek azonban javaslom, hogy időnként nézzenek a lábasba! Igen, mert tűzhelye, lábasa válogatja, hogy forr-e még 2-es fokozaton, vagy 3-ra kell felkapcsolni a kapcsolót.
Képzeld, amikor új villanytűzhelyem lett, meg kellett tanulnom ezen a készüléken is párolni a rizst. Mert más volt a régi kb. 20 évvel ez előttinek a kapcsoló beosztása, máshogy melegedett fel az új, stb. Még a lábas kiválasztására is ügyelni kell. Én például mindig ugyan abban a jól záródó tetejű szürke teflon lábasban készítem a párolt rizst, a párolt tarhonyát.
Érdemes megtanulni és kitapasztalni a rizs főzését, készítést, mert variálhatod ízlésednek megfelelően:
Melyiket zöldségfélével készítetted? Máshogy? Írjad meg, megfőzzük, lefotózzuk, és megírjuk, ki küldte be!
Ez a legjobb az egész blogolós - honlapos főzésben, hogy megbeszélhetjük együtt. Élj vele!
Várlak a konyhámban egy kis beszélgetésre, főzőcskézésre: Viola nagyi.
Hírek
Szeretnél letölthető bevásárló listát ingyen?
Írj e-mailt a konyhaioldalak@gmail.com -ra és annyit írj: bevásárló lista. Válaszban küldöm a nyomtatványt vásárlásaidhoz.
Ezzel bekerülsz az olcsón és egészségesen étkezni vágyó, sütni-főzni akaró csapatba! Kezdők is írjanak, hírlevélben egyszerű recepteket is küldök!
Vár szeretettel: Viola nagyi
Kérdőív menüpont alatt találod a 25 kérdésem. Te mennyi pontot szerzel? Kíváncsi vagyok!
Várom tapasztalatod vagy pontjaid számának megosztását.
Szeretettel: Viola nagyi
Szavazás